Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie inauguracyjne

1.011 października 2017 r. o godz 11.00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbyło się inauguracyjne spotkanie projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Uczestnicy – uczniowie szkół z Warszawy i woj. mazowieckiego wraz z nauczycielami – wysłuchali prelekcji dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka o programie poszukiwawczym IPN. Cele projektu przedstawiła pani Justyna Skowronek – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. Uczestnicy obejrzeli film Arkadiusza Gołębiewskiego „Polska szuka Bohaterów” ukazujący proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce.

„Podczas dzisiejszego wywiadu z prof. Szwagrzykiem zostałam mile zaskoczona. Zazwyczaj osoby zajmujące wysokie stanowiska mówią do ludzi niezrozumiałym dla nich językiem-szczególnie jeśli chodzi o młodzież. Natomiast prof. Szwagrzyk nawiązał niezwykłą nić porozumienia z młodymi ludźmi biorącymi udział w projekcie Łączka. Na każde z postawionych pytań odpowiadał prosto i co najważniejsze z niezwykłym zaangażowaniem. Widać było, iż profesor jest prawdziwym miłośnikiem historii choć we wcześniejszych latach (jak wspominał) nic na to nie wskazywało. Czuję się wyróżniona mogąc brać udział w tym projekcie i poszerzać swoją wiedzę na temat zapomnianych niestety Żołnierzy Wyklętych – Joanna Chęcińska”.

 

Na zakończenie odebrali „pakiety startowe” z zadaniem do wykonania na następne spotkanie w listopadzie 2017r. W kopercie, którą otworzyliśmy już w szkole, były zdjęcia 4 Żołnierzy Niezłomnych. Zadanie polegało na rozpoznaniu osób na zdjęciach, zapoznaniu się z ich życiorysami oraz zastanowieniu się czyj życiorys najlepiej nadaje się na scenariusz filmowy.

Uczniowie zapoznali się ze wszystkimi życiorysami, a na scenariusz filmowy wybrali postaci: komandora Zbigniewa Przybyszewskiego i Bolesława Kontryma. W imieniu naszej grupy ich życiorysy zaprezentowała Helena Ausiewicz.

Komandor Zbigniew Przybyszewski został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie za działalność szpiegowską. Wyrok wykonano 16.12.1952 r. w Warszawie. Miejsce pochówku - kwatera na Łączce przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Ciało odnaleziono 28.02.2014r.

Ojczyzna, Bóg i rodzina były dla Przybyszewskiego wielkimi wartościami. Niejednokrotnie podkreślał to podczas swojej służby w wojsku, m.in. gdy pewnego dnia 1945r. przyprowadził wbrew woli komunistów oddział około 100 żołnierzy na Mszę Świętą. Dorastał w katolickiej rodzinie ziemiańskiej, co mocno zaważyło na jego przyszłości i wielkim patriotyzmie. Pomimo tortur i przesłuchiwań nie dał się złamać, nie podpisał także prośby o ułaskawienie. Wcześniej, niemal przez cały okres pobytu w oflagu Woldenberg prosił żonę, aby nie przysyłała mu paczek. Nie mógł znieść myśli, że zamiast podporą rodziny mógłby stać się ciężarem dla najbliższych. Cenił sobie zarówno rodzinę jak i swoich podopiecznych, był niezwykłym patriotą. Chociaż nie jest zanany tak dobrze jak rtm. Witold Pilecki czy Danuta Siedzikówna powinien być wzorem człowieka dla dzisiejszego społeczeństwa.

Bolesław Kontrym ,,Żmudzin” miał ogromne doświadczenie wojskowe. Służył w armii carskiej, Wojsku Polskim, Straży Granicznej, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Działał również w Policji Państwowej, a także walczył w Powstaniu Warszawskim. Wzrastał w bardzo patriotycznej rodzinie, w której nie brakło powstańców listopadowych i styczniowych, co mocno zaważyło na jego przyszłości i wielkim patriotyzmie. Pomimo czterech lat tortur i przesłuchań nie wydał nikogo. Jest jednym z Żołnierzy Wyklętych, których szczątki zostały odnalezione.

1.0

1.2

1.3

 1.4

1.5

1.6

1.7

1.8

1.9

1.10

1.11

1.13

1.14

1.15

1.16