Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie w dniu 6 grudnia 2017r.

3.4Trzecie spotkanie w ramach projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań" było na temat: Miejsca nieznane - kiedy weszli Sowieci... - wykład pana Bogusława Kleszczyńskiego (Oddział IPN w Rzeszowie) i pana Artura Piekarza (Oddział IPN w Lublinie) o poszukiwaniach prowadzonych przez IPN na uroczysku Baran w Kąkolewnicy. W części warsztatowej uczestnicy musieli rozpoznać rodzaj broni po wydobytej w okolicach Kąkolewnicy łusce, spłonce lub naboju.

 

Po przerwie było spotkanie z twórcami filmu „Niezwyciężeni” – jest to animowany film pokazujący walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Wysiłki te prezentowane są przez bohatera, który z jednej strony jest symbolem zmagań, z drugiej strony w każdej scenie odsyła do historycznych postaci jak rtm. Witold Pilecki, Irena Sendler czy Witold Urbanowicz. Niektórzy z bohaterów pojawiają się w filmowej formie po raz pierwszy: gen. Stanisław Maczek, Jan Karski czy Marian Rejewski. Animacja ma charakter edukacyjny i służy popularyzacji historii Polski. Zadaniem filmu jest więc pokazanie prawdy historycznej w nowoczesny i jednocześnie symboliczny sposób Chcieliśmy więc przypomnieć, jak niesprawiedliwie została potraktowana Polska, a przede wszystkim jak bardzo niedoceniony został wysiłek polskich żołnierzy, którzy z poświęceniem walczyli za wolność zarówno swojego kraju, jak i całego świata, i którzy potem nie mogli uczestniczyć w paradzie zwycięstwa. U źródeł myślenia o filmie i wczesnej pracy nad jego koncepcją przyświecała teza, że wojna w 1945 r. nie dla wszystkich się skończyła – mówił Rafał Pękała, koordynator projektu z Biura Edukacji Narodowej IPN

Zadanie domowe to opracowanie planu i kosztorysu wycieczki do miejsca kaźni nazwanego małym Katyniem - obozu NKWD w Trzebusce koło Rzeszowa. Opracowany przez naszą grupę plan wycieczki przedstawiła Ola Myrcha.

3.2

3.3

3.4

3.5