Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zaplątani w DNA

Tajniki klonowania genów

 

  W ramach XVI Festiwalu Nauki i Sztuki odbywały się zajęcia laboratoryjne dla uczniów zainteresowanych biologią molekularną. Z tej propozycji skorzystała nasza szkoła w ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Dwie grupy z klasy II d (przyrodniczej) i osiem osób z klasy I d (przyrodniczej) uczestniczyły 16 i  17 października 2014 roku w ćwiczeniach laboratoryjnych z biologii molekularnej prowadzonych przez dr hab. Iwonę Sprawkę, dr  Pawła Czerniewicza oraz dr Huberta Sytykiewicza z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej Wydziału Przyrodniczego UPH. Przez ponad trzy godziny uczniowie pracowali w profesjonalnej pracowni biochemicznej, posługiwali się specjalistycznym sprzętem i odczynnikami chemicznymi. Była to niezwykła „przygoda molekularna”, która, być może,  zadecyduje o wyborze kierunku przyszłych studiów,  a niektórych tylko utwierdzi w już podjętym wyborze własnej drogi zawodowej.

Prezentujemy wyniki  klonowania genu GFP do plazmidu pUC19 i transformację Escherichia coli, wykonane podczas zajęć Festiwalu Nauki i Sztuki 2014.

1.      Kolonie Escherichia coli zawierające plazmid pUC19 bez dodatkowego genu GFP (kolonie niebieskie, brak fluorescencji w świetle UV)

image002

 

 

2.Kolonie Escherichia coli zawierające plazmid pUC19 z wprowadzonym genem GFP (kolonie białe, intensywnie fluoryzujące w świetle UV)

image004

 3. Zawiesina bakterii E. coli w płynnym podłożu LB z ampicyliną (ekspresja białka GFP – widoczna znaczna fluorescencja w świetle UV)

 

image006

 

Opiekunem grupy „biologów molekularnych” z naszej szkoły była dr hab. Beata Jakubik