Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XIX Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach

"Nauka scala rodziny. Nauka łączy pokolenia. Nauka czyni człowieka wolnym!"

Motywem przewodnim tegorocznego XIX Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach było drzewo.

Nauka ma naturę drzewa? Czym jest zatem drzewo?

 

Szukając odpowiedzi na tak postawione pytania przez dr Ryszarda Kowalskiego we Wstępie do programu Festiwalu, młodzież z klasy II d udała się w piątkowe przedpołudnie – dwudziestego października do Instytutu Biologii na Wydział Przyrodniczy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Uczestniczyliśmy w sesji naukowej „Las padł…”? Przewodniczył sesji prof. dr hab. Marek Żabka, wybitny arachnolog. Wysłuchaliśmy trzech wykładów o tematyce leśnej, wygłoszonych przez pracowników Katedry Zoologii Instytutu Biologii. Dwa pierwsze przeniosły nas w lasy Syberii („Syberia – nie tylko tajga” – dr hab. Artur Goławski, prof. UPH) i Kolumbii („Czy agroleśnictwo i ekoturystyka mogą uratować przyrodę Kolumbii” – dr hab. Wiesław Walankiewicz, prof. UPH). W ostatnim wykładzie, wygłoszonym przez dr hab. Dorotę Czeszczewik, prof. UPH, wróciliśmy do Polski, w naszą „kornikową” rzeczywistość, poznając bardzo aktualną problematykę ochrony Puszczy Białowieskiej – „Jak opłaca się ochrona Puszczy Białowieskiej”.

Wracając do szkoły w każdym z Nas zrodziła się refleksja nad wartością drzew w życiu każdego człowieka. W tej intelektualnej przygodzie razem z Nami uczestniczyła dr hab. Beata Jakubik.

IMG 6118

 IMG 6125

IMG 6137

IMG 6104