Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szkolne Koło Caritas

     Już od ponad stu lat niesie pomoc osobom pokrzywdzonym, potrzebującym. Są nimi najczęściej ludzie bezdomni, bezrobotni, imigranci, nierzadko uchodźcy z innych państw. Caritas jest jedną z największych organizacji charytatywnych w Polsce i na świecie. Dociera z pomocą humanitarną do miejsc dotkniętych wojnami i różnymi kataklizmami. Celem Caritasu jest dzielenie się dobrem z człowiekiem potrzebującym. Tym dobrem jest wszelka pomoc materialna i finansowa. Nawet symboliczna złotówka ma olbrzymią wartość. Każdego roku, zbierane są pieniądze dla dzieci z ubogich rodzin w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Do marca 2010 roku dzięki „Oknu życia” udało się uratować aż 28 noworodków. Prócz tego Caritas włącza się w takie akcje, jak „Kromka Chleba”, „Program Skrzydła”, „Jałmużna Wielkopostna”, czy „Adopcja na odległość”. 
     Coraz więcej szkół w Polsce zgłasza swoją gotowość do tworzenia Szkolnych Kół Caritas. Również w naszym liceum działa tego rodzaju organizacja, skupiająca młodzież chętną nieść pomoc bliźniemu. Głównym celem pracy Koła jest uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka. Chcemy pokazać ludziom potrzebującym, osobom starszym, schorowanym, dzieciom z domów dziecka, że nie są pozostawione same sobie, ze swoim cierpieniem, biedą.
     Wolontariat to takie miejsce kształtowania swojej osobowości; jest pewnym rodzajem formacji naszego ducha, jak i intelektu. Nasza praca polega na wzajemnym szacunku i zaufaniu, współodpowiedzialności i pracy zespołowej. Wolontariuszem może zostać każdy, kto jest gotów poświęcić swój czas dla dobra drugiego. Pragniemy wspólnie dzielić się tym, co w nas najpiękniejsze – naszym sercem.
     Szkolne Koło Caritas działa w naszym liceum od marca 2010 roku. Powołane zostało, na prośbę Dyrektora Szkoły – ks. Jana Zowczaka oraz grupy uczniów, przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Opiekunem Koła została p. Agnieszka Strzeżysz, a asystentem kościelnym Koła ks. Jarosław Sutryk. Patronem naszego Szkolnego Koła Caritas został Błogosławiony Ksiądz Ignacy Kłopotowski.
 
Rafał Kruk