Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

I KLO świętuje 103 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Ojczyzna to nie tylko ludzie, którzy mieszkają na jej terytorium i posługują się językiem polskim, ojczyznę tworzy społeczność ludzi dojrzałych, którzy, przyjmując ofiarowany im przez przodków dar wolności i miłości, potrafią uczynić z siebie dar dla innych.

IMG 1075

W przeddzień 103 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości społeczność I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach uroczyście obchodziła to wydarzenie.

W tym podniosłym dniu w naszej szkole gościła Pani Porucznik Barbara Jóźwiak, żołnierz z 18. Siedleckiego Batalionu Dowodzenia.

Młodzież w galowych strojach uczestniczyła w szkolnych uroczystościach. Cała społeczność szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję Niepodległa do hymnu i o godz. 11.11 odśpiewała Mazurek Dąbrowskiego, upamiętniając w ten sposób poświęcenie przodków walczących o niepodległe i suwerenne państwo, oddając hołd tym, którzy oddali życie za ojczyznę.

 IMG 1045

IMG 1072

Podczas uroczystej akademii w auli im. ks. K. Dębińskiego przypomniana została trudna droga narodu polskiego do wywalczenia po 123 latach niewoli upragnionej niepodległości. Wolności i suwerenności, której Polacy musieli bronić w kolejnych dziesięcioleciach XX wieku, opierając się atakom wrogich mocarstw i władzy totalitarnej. Uczniowie i nauczyciele zgromadzeni w auli oraz w salach lekcyjnych obejrzeli, przygotowany przez uczniów: Magdalenę Skibniewską, Jakuba Soszyńskiego, Igę Tymińską, Zuzannę Wrzosek, Milenę Skolimowską i Jakuba Danilkiewicza pod kierunkiem Pana Prof. Piotra Jastrzębskiego, Pana Prof. Wojciecha Miszczaka oraz Pani Prof. Magdaleny Ostas, montaż słowno-muzyczny ilustrowany ujęciami z filmów obrazujących trudną drogę do wolności.

Ksiądz Dyrektor Jacek Władysław Świątek, nawiązując do obecnej sytuacji na wschodniej granicy państwa polskiego, na ręce Pani Porucznik Barbary Jóźwiak złożył podziękowanie dla wszystkich żołnierzy, policjantów, straży granicznej, żołnierzy wojsk obrony terytorialnej za to, że granica naszego państwa jest dzisiaj bezpieczna. Skłonił wszystkich uczestniczących w uroczystości do refleksji, zwracając uwagę na to, czym właściwie jest ojczyzna i czym jest miłość. Jak podkreślił, miłość jest naszą odpowiedzią na dar, który otrzymaliśmy. Jako ludzie stajemy się darem dla drugiego w sztafecie człowieczeństwa. W tej sztafecie odkrywamy, że zostaliśmy ukształtowani przez kulturę mającą ponad tysiąc lat. Na dar miłości musimy odpowiedzieć miłością, miłością wobec Ojczyzny, która jest domem, i której jak matce należy się wdzięczność i miłość, za to, że kształtuje naszą kulturę i sposób istnienia w świecie. Jak podkreślił: Ojczyzna to nie tylko ludzie, którzy mieszkają na jej terytorium i posługują się językiem polskim, ojczyznę tworzy społeczność ludzi dojrzałych, którzy przyjmując ofiarowany im przez przodków dar wolności i miłości, potrafią uczynić z siebie dar dla innych.

Te słowa w dniu upamiętniającym odzyskanie niepodległości niech skłonią nas do refleksji nad swoim życiem i postępowaniem, abyśmy mogli w przyszłości zapisać się w pamięci bliskich jako ci, którzy potrafili uczynić z siebie dar dla innych.

dr Renata Bryzek

IMG 1047

IMG 1048

IMG 1052

IMG 1057

IMG 1060

IMG 1063

IMG 1067

IMG 1073

IMG 1077

IMG 1079

IMG 1080