Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Święto Patronów Szkoły - Świętej Rodziny z Nazaretu w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

Rodzina bowiem to naturalne miejsce, naturalna wspólnota, w której człowiek staje się człowiekiem, i sięgając do korzeni własnej tożsamości wie, ku czemu dąży.

IMG 1817Święto Patronów Szkoły - Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa, obchodzone w tym roku 13 stycznia, rozpoczęła uroczysta Msza Święta celebrowana przez Księdza Biskupa Grzegorza Suchodolskiego. Społeczność szkolna zgromadzona w katedrze siedleckiej wysłuchała homilii, w której Ksiądz Biskup mówił o ważnej i trudnej roli Kościoła w obecnych czasach. Kierując słowa do młodzieży, wezwał, aby Jezus poprowadził każdego tam gdzie jest źródło, życie piękne i bogate w wartości ewangeliczne - wiarę, nadzieję, miłość.

Ważnym punktem obchodów Święta Szkoły stała się akademia, w której uczestniczyli pod opieką nauczycieli wszyscy uczniowie - bezpośrednio w auli im. ks. Karola Dębińskiego lub w salach lekcyjnych, oglądając przekaz medialny.

Na początku tej uroczystości odśpiewany został hymn narodowy, następnie Ksiądz Dyrektor Jacek Władysław Świątek przywitał gości i wszystkich zgromadzonych. Słowa podziękowania skierował na ręce Księdza Biskupa, wyrażając wdzięczność za modlitwę, obecność, troskę, otoczenie szkoły opieką. Podkreślił, że Święto Szkoły to nie tylko święto Maryi i Józefa, ale także święto pamięci Biskupa Henryka Przeździeckiego, który podsunął myśl powierzenia tej szkoły opiece Świętej Rodziny, aby stworzyć właściwe środowisko życia dla młodego człowieka. Rodzina bowiem to naturalne miejsce, naturalna wspólnota, w której człowiek staje się człowiekiem, i sięgając do korzeni własnej tożsamości wie, ku czemu dąży.

Ksiądz Dyrektor przywołał również trudne momenty z historii szkoły, czasy, gdy próbowano podporządkować nauczanie i wychowanie komunistycznej ideologii oraz lata, w których szkoła przestała istnieć. Zaakcentował, że każde trudne doświadczenie daje człowiekowi możliwość wykazania się człowieczeństwem - nie walcząc ale broniąc tego, co jest naszą tożsamością, zyskamy najwięcej. Wyraził przekonanie, że nasza szkoła jako matecznik człowieczeństwa, daje tożsamość młodemu człowiekowi, by mógł z ufnością patrzeć w przyszłość.

Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości stało się wspólne odśpiewanie hymnu szkoły przez wszystkich uczestników akademii.

Prawdziwą ucztą dla ducha była przygotowana i prowadzona przez uczniów część artystyczna, o której oprawę muzyczną zadbała Pani Profesor Magdalena Ostas. Utalentowani artyści zaprezentowali w muzycznej aranżacji piosenki: „Aniołom szepnij to”, „Dni, których nie znamy”, utwór „Tęsknię” oraz błyskotliwą sztukę „Czas prawdy”, przygotowaną przez młodzież z klasy II b. Młodzi aktorzy za pomocą niezwykłego wehikułu przenieśli odbiorców w czasie, by zaprezentować alternatywne biografie dwóch wielkich niepałających do siebie nadmierną sympatią twórców romantycznych - Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Żywe dialogi, cięte riposty, nieoczekiwane zwroty akcji - wszystko okraszone dużą dozą humoru - trzymały w napięciu widzów oczekujących na pointę opowieści. I chociaż historia zatoczyła koło i Mickiewicz został Mickiewiczem, a Słowacki Słowackim, może u niektórych zostało zasiane ziarno wątpliwości co do czynów i dokonań dwóch wielkich romantyków…

Po zakończonym przedstawieniu artyści i widzowie wrócili do szkolnej rzeczywistości. Ksiądz Dyrektor, dziękując uczniom za przygotowanie akademii przypomniał, że nasza szkoła w kolejnym roku uzyskała Brązową Tarczę. Zwrócił uwagę, że odznaka ta zobowiązuje i wyraził nadzieję, że stanie się ona motywacją do dalszego rozwijania talentów.

dr Renata Bryzek