Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szkolny Dzień Książki i Biblioteki w naszej szkole – poetycko i historycznie…

plakatmW środę 27 marca 2019, tradycyjnie, jak od kilku lat, obchodziliśmy Szkolny Dzień Książki i Biblioteki. W tym roku pamiętaliśmy o myśli przewodniej przyjętej na ten rok szkolny w I KLO: Rodzina-Ojczyzna- wspólnota miłości.

   Pani prof. Magdalena Ostas przygotowała trzyczęściowe spotkanie.

   Pierwsza część, zatytułowana Wiosna, ach to ty… była porankiem poetyckim. Uczniowie, którzy należą do Siedleckiej Grupy Poetyckiej Witraż: Maja Kopańska, Klaudia Walerowska, Mariusz Maciejewicz, Daniel Grzegorczuk recytowali swoje utwory poetyckie (!) a Julia Trochimiuk i Jakub Matyszczyk przygotowali oprawę muzyczną, tworzącą poetycki nastrój.

   Druga część miała charakter spotkania autorskiego. Gośćmi I KLO byli autorzy publikacji Pod opieką Świętej Rodziny. Od Podlaskiego Liceum Biskupiego do I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego 1923-2018, Dorota Cabaj i Rafał Dmowski.

 

   Mgr Dorota Cabaj jest absolwentką I KLO i pracownikiem Archiwum Państwowego w Siedlcach, przygotowuje rozprawę doktorska o historii tej placówki.

   Dr Rafał Dmowski jest pracownikiem naukowym UPH. Prowadzi działalność naukową, naukowo-badawczą i edukacyjną dotyczącą historii Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza. W swoim dorobku ma ponad 150 publikacji. Jego prace dotyczą przede wszystkim historii regionu, dziejów straży pożarnych, historii Kościoła oraz historii kolei. Do najważniejszych prac dr. Dmowskiego należą: Unitis Viribus. Diecezja podlaska w II Rzeczypospolitej, Aleksandra Ogińska i Siedlce w trzech pamiętnikach z XIX wieku(wspólnie z Arturem Ziontkiem), Zarys dziejów ochronyprzeciwpożarowej w mieście Siedlce. 130 lat siedleckiej straży pożarnej (wspólnie z Andrzejem Celińskim); Prasa podlaska w XIX–XXI w. Szkice i materiały (współredaktor z Arkadiuszem Kołodziejczykiem), Bitwa pod Iganiami 10 kwietnia 1831 r. Wybór źródeł, a także Kalendarium działań zbrojnych na pograniczu Mazowsza i Podlasia podczas powstania styczniowego.
Jest członkiem Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i sekretarzem ZOP ZOSP RP w Siedlcach oraz członkiem Komisji Historycznej II Synodu Diecezji Siedleckiej. Popularyzuje historię nie tylko na łamach swych publikacji, ale również pisząc artykuły dla miesięcznika Prestiż, poprzez udział w audycjach radiowych m.in. w Katolickim Radiu Podlasie, w programach telewizyjnych w „TV Siedlce". W swej pracy nad badaniem historii regionu ściśle współpracuje z licznymi placówkami i organizacjami społecznymi, m.in. z Archiwum Państwowym w Siedlcach, Archiwum Diecezjalnym w Siedlcach, Muzeum Regionalnym w Siedlcach, Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, Muzeum Zbrojownią na Zamku w Liwie, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Bibliotekami Miejskimi w Siedlcach i Węgrowie oraz Sokołowskim Ośrodkiem Kultury i Stowarzyszeniem „Nasze Iganie".

   Nasi Goście odpowiadali na pytania uczniów z klasy humanistycznej: Huberta Piątka i Jakuba Olędzkiego dotyczące pracy naukowej i publicystycznej, ale także na pytania dotyczące oceny niektórych wydarzeń historycznych i konfliktów. Uczniowie z sali zadawali pytania dotyczące sposobów zbierania materiałów i ciekawostek historycznych naszego regionu.

   Miłym akcentem był występ uczennicy klasy 2 A, Aleksandry Skolimowskiej, która jest członkiem orkiestry strażackiej, wystąpiła w pięknym mundurze i zagrała na unikalnym instrumencie – alcie, który jest swoistą odmianą puzonu.

Trzecia część Święta Książki była podsumowaniem konkursu literacko-historycznego. Wszystkie prace nadesłane na konkurs były niezwykle interesujące. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem w gromadzeniu pamiątek, dokumentów, fotografii i opowieści członków swoich rodzin przedstawiając dzieje własnych gniazd rodzinnych na tle historii Polski. Wszystkie prace, chociaż w bardzo różny sposób, stanowiły potwierdzenie tegorocznego hasła I KLO: Rodzina-Ojczyzna -wspólnota miłości.

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

Pierwsze miejsce – Maria Gołąbek z klasy 2 A za pracę Opowieści o mojej rodzinie;

Drugie miejsce – Wiktoria Dybciak z klasy 1 E za pracę Duża i mała historia obok mnie;

Trzecie miejsce – Aleksandra Wielgórska z klasy 1 B za pracę Moje korzenie – to moja rodzina

Wyróżnienie otrzymała Magdalena Dudek z klasy 2 A za pracę Pestka w oceanie

Laureatki otrzymały bony upominkowe do sklepów sieci Empik i, oczywiście, bardzo dobre oceny!

Prace zostaną też opublikowane w gazetce szkolnej.

Wszyscy zgodnie przyznali, że tegoroczne Święto Książki i Biblioteki bardzo nas ubogaciło duchowo i intelektualnie…

IMG 20190327 101708

IMG 20190327 102300

IMG 20190327 102306

 IMG 20190327 102651

IMG 20190327 103101

IMG 20190327 103118

IMG 20190327 103206

IMG 20190327 103615

IMG 20190327 104028

IMG 20190327 110440

IMG 20190327 110447

IMG 20190327 110553