Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Święto Patronów Szkoły – Świętej Rodziny z Nazaretu i Benefis Ojca Leona Knabita OSB

89868cd7299156c6a618d32666f6938f

9 stycznia 2020 roku w naszym I KLO miała miejsce coroczna ważna uroczystość patronalna - Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. W tym roku ten dzień obchodziliśmy w szczególny sposób: zawitał w nasze progi ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, siedlczanin, przyjaciel naszej szkoły, postać wyjątkowa, znany publicysta, autor wielu książek, bloger i komentator życia społecznego.

Początkiem obchodów tego dnia była Msza Święta w siedleckiej katedrze pod przewodnictwem Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy. Wyjątkowym doświadczeniem dla uczestników liturgii było wysłuchanie chorału gregoriańskiego w wykonaniu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach pod batutą Rektora, ks. kan. dra Piotra Paćkowskiego. Usłyszeliśmy stałe części Mszy świętej: Kyrie, Alleluja, Sanctus, Agnus Dei, co pozwoliło nam wyobrazić sobie, jak wspaniałe muszą być śpiewy gregoriańskie benedyktynów tynieckich.

Następna część uroczystości miała miejsce w auli szkolnej i jednocześnie we wszystkich klasach, gdzie poprzez przekaz medialny zapewnione uczestnictwo mieli ci uczniowie, którzy się w auli nie zmieścili. W części oficjalnej spotkania Dyrektor I KLO, ks. Jacek Władysław Świątek powitał dostojnych Gości: Prezydenta Miasta Siedlce Andrzeja Sitnika, Przewodniczącego Rady Miasta Siedlce, przedstawicieli Rady Miasta Siedlce, Rektora WSD ks. kan. dra Piotra Paćkowskiego, przedstawicieli władz oświatowych i dyrektorów siedleckich szkół, przyjaciół szkoły. Ksiądz Dyrektor podkreślił, jak ważny dla społeczności szkolnej jest dzień Patronów Szkoły, przypominający o ciągłości dziedzictwa duchowego od Gimnazjum Biskupiego im. Świętej Rodziny do współczesności I KLO.

Po części oficjalnej nastąpiła część równie ważna: benefis ojca Leona Knabita, na który Dostojny Jubilat wyraził zgodę, pozwalając nam świętować Jego 90 urodziny.

Powitany przez Panią Dyrektor Jolantę Łopuską bukietem czerwonych róż, ojciec Leon Knabit zasiadł na specjalnym fotelu, słuchając prezentacji – laudacji przygotowanej przez społeczność I KLO. W formie multimedialnej przybliżono przebieg życia ojca Leona, przerywany komentarzami Jubilata, który uzupełniał przedstawione fakty i wydarzenia z Jego arcyciekawego życiorysu. Zaprezentowano zdjęcia nie tylko z życia kleryka, księdza, mnicha – ale także z dzieciństwa i lat szkolnych. Zarówno w prezentacji, jak i w słowach komentarza ojca Leona powtarzał się ten sam motyw: życia skromnego, a nawet ubogiego, (szczególnie podczas okupacji niemieckiej, kiedy gestapo rozstrzelało bohaterskiego ojca rodziny, Aleksandra Knabita), ale pełnego miłości matczynej i radości życia. Ważnym etapem w życiu Jubilata był czas nauki w szkole średniej – podczas okupacji na tajnych kompletach prowadzonych przez nauczycieli Gimnazjum Biskupiego. Później nasz Dostojny Gość został ojcem duchowym tej szkoły (chociaż po wojnie maturę zdawał w Liceum i. B. Prusa). Jak sam mówił:

Potem już jako benedyktyn interesowałem się losami swojej pierwszej szkoły średniej, uczestnicząc duchowo w jej problemach, odwiedzając ją od czasu do czasu jeszcze w pomieszczeniach przy kościele św. Józefa, aż do obecnego zespołu przy ulicy Biskupa Świrskiego, dziś Sługi Bożego. W roku 2006 miałem radość uczestnictwa w pięćdziesięcioleciu matury moich wychowanków. Do dzisiaj czuję wdzięczność dla szkoły i nauczycieli, którzy kształtowali moją osobowość w mrokach okupacji”.

Ojciec Leon Knabit przez pięć lat po ukończeniu seminarium duchownego w Siedlcach pracował jako ksiądz w kilku parafiach, a potem, w 1958 roku rozpoczął życie mnicha wstępując do klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Zamknięty w murach średniowiecznego klasztoru, przestrzegając surowych reguł zakonnego życia, stał się jednocześnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci medialnej ewangelizacji, autorem kilkunastu książek, Kawalerem Orderu Uśmiechu, Ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, Kawalerem Orderu Ecce Homo, Honorowym Obywatelem Miasta Siedlce.

Przede wszystkim jednak – Człowiekiem Dobrym i Radosnym.

Fragmenty książki o. Leona Knabita „O radości” przeczytane przez uczniów przypomniały uczestnikom uroczystości, czym jest radość, czym różni się od wesołości i przyjemności, dlaczego jest taka ważna i jak można ją osiągnąć.

Wśród zdjęć, które pojawiły się podczas prezentacji było też takie, które przedstawiło leżące w łóżku dziecko, które błogosławi ojciec Leon. A potem otworzyły się boczne drzwi i wkroczyło to dziecko – uczeń naszego I KLO z ogromnym jubileuszowym tortem. W tym momencie pojawiło się 90 kolorowych balonów, a Dostojny Jubilat bez problemów zdmuchnął dziewięćdziesiątkę z tortu.

Było radośnie i bardzo wzruszająco… A także rodzinnie, bo gościliśmy również siostrzeńca ojca Leona – pana Jacka Michałowskiego, a także jego syna, pana Bartosza Michałowskiego. Siostrzeniec naszego Gościa wspominał inną wyjątkową postać rodziny - Mamę ojca Leona, swoją Babcię, która mimo bardzo trudnego życia zawsze zachowywała pogodę ducha, była pełna niezwykłej radości, miała ogromne poczucie humoru.

Benefis ojca Leona Knabita był jednym z najradośniejszych wydarzeń w dziejach I KLO, jeżeli rozumiemy radość tak, jak ojciec Leon Knabit napisał:

Radość jest stanem ducha…

Radość przenika człowieka całego…

Człowiek radosny dobrze służy innym.

dr Barbara Taras

 

Zachęcamy także do obejrzenia relacji z uroczystości na stronie: podlasie24.pl

7faf29583c0e0c74bb144e8795097a6b