Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uroczystości 11 listopada online w naszej szkole

embed video plugin powered by Union Development

Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Papieski w I KLO

Jak co roku, dnia 14 października uroczyście obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, ale również, w tym roku po raz dwudziesty, Dzień Papieski, aby uczcić Wielkiego Nauczyciela i Przyjaciela Młodzieży, Świętego Jana Pawła II.

We wtorek 13 października zebraliśmy się w auli szkolnej i w klasach przed ekranami, aby wspólnie świętować tę wyjątkową uroczystość.

W części oficjalnej, po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, głos zabrał Dyrektor I KLO, ks. Jacek Władysław Świątek, który przypomniał nam okoliczności powołania Komisji Edukacji Narodowej, centralnego organu władzy oświatowej w Polsce, zależnego tylko od króla i Sejmu, powołanego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To pierwsze w Europie ministerstwo oświaty zastąpiło w swej funkcji rozwiązany przez papieża zakon jezuitów, który w XVII wieku pokrył tereny Rzeczypospolitej siecią szkól dla szlacheckiej młodzieży. Komisja zreformowała szkolnictwo, między innymi, po raz pierwszy wprowadzając nauczanie tylko w języku polskim, a także, po raz pierwszy jako przedmiot nauczania – język polski. Ksiądz Dyrektor mówił o ogromnej roli nauczyciela nie tylko w procesie nauczania, ale przede wszystkim w procesie wychowania, kształtowania w młodych ludziach charakterów i postaw godnych wartościowego człowieka. Ks. Jacek Władysław Świątek wręczył nauczycielom i pracownikom I KLO Nagrody Organu Prowadzącego – Księdza Biskupa Ordynariusza Kazimierza Gurdy i Nagrody Dyrektora Szkoły.

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Papieski w I KLO

Ślubowanie uczniów pierwszych klas

Jest to jedna z najważniejszych uroczystości szkolnych – ślubowanie pierwszych klas. W tym roku szkolnym wypadło 1 października 2020 r. Uroczystej Mszy Świętej w katedrze siedleckiej przewodniczył Biskup Ordynariusz Kazimierz Gurda, a koncelebrowali: dyrektor I KLO, ks. Jacek Władysław Świątek i księża prefekci: ks. Radosław Piotrowski i ks. Przemysław Świderski.

Ksiądz Biskup w swojej homilii mówił o Patronach dnia 1 października – Aniołach Stróżach, którzy są Bożymi Wysłańcami każdego człowieka, strzegą go dniem i nocą przed wszelakim złem. Ksiądz Biskup przybliżył także postać młodego Włocha, Carla Acuti, który 10 października 2020 roku zostanie beatyfikowany w Asyżu. Carlo urodził się w Londynie, później wraz z rodzicami wrócił do rodzinnego Mediolanu. Pozornie był takim samym chłopcem, jak jego rówieśnicy, zafascynowanym sportem, szczególnie jazdą na rowerze, a także komputerem – stworzył strony internetowe i sam programował. A jednak był niezwykły – poprzez szczerze i gorliwie wyznawaną wiarę: codzienną Eucharystię, modlitwę różańcową, rozpowszechnianie wiary w internecie – stworzył serwis dotyczący cudów eucharystycznych, który dostępny w 16 językach czytany jest na całym świecie. Swoją wiarę praktykował również poprzez pracę w jadłodajni dla ubogich, oddawanie potrzebującym swego kieszonkowego. Odszedł do nieba mając 15 lat. W szpitalu przed śmiercią powiedział: "Ofiaruję cierpienie Panu, za Papieża i za Kościół" - mówił Ksiądz Biskup.

Czytaj więcej: Ślubowanie uczniów pierwszych klas

Nareszcie! – czyli rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w I KLO

Tradycyjnie 1 września, ale wyjątkowo po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią, społeczność I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach spotkała się w kościele św. Józefa, aby Mszą Świętą rozpocząć nowy rok nauki.

Liturgii przewodniczył Dyrektor I KLO, ks. Jacek Władysław Świątek, a koncelebrowali księża prefekci: ks. Radosław Piotrowski i ks. Przemysław Świderski. W homilii ks. Przemysław Świderski mówił o nadziei wiążącej się z nowym rokiem szkolnym, a przywołując postać Steva Jobsa przekonywał, że sukces i spełnienie to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim poczucie sensu tego, co robimy w życiu.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali wielofunkcyjnej. Ksiądz Dyrektor w swoim wystąpieniu witając z radością całą społeczność szkolną po długim, „koronawirusowym” niewidzeniu, przywitał szczególnie serdecznie pierwszoklasistów, uczniom klas trzecich przypomniał, jak ważny dla nich będzie ten najkrótszy przedmaturalny rok szkolny, a obecnym na uroczystości tegorocznym absolwentom pogratulował świetnych w tym roku wyników egzaminów maturalnych. Z wielką satysfakcją Ksiądz Dyrektor wręczył nagrody o charakterze stypendialnym za ubiegły rok przyznane uczniom I KLO przez: Prezesa Rady Ministrów, Biskupa Siedleckiego, Dyrektora Szkoły oraz Prezydenta Siedlec.

Czytaj więcej: Nareszcie! – czyli rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w I KLO