Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ślubowanie uczniów klas pierwszych w I KLO

Społeczność I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach 30 września 2022 roku uczestniczyła w ślubowaniu uczniów klas pierwszych.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Kazimierza Gurdy. Ksiądz Biskup w swojej homilii określił nowy rok szkolny czasem danym przez Pana Boga, aby zdobywać wiedzę i pogłębiać wiarę konieczną do poznawania świata, które jest zajęciem fascynującym i winno zawsze łączyć się z poznawaniem Pana Boga. Przywołując postać Hioba, bohatera starotestamentowej księgi akceptującego cierpienie niezawinione z pokorą, Ksiądz Biskup podkreślił, że to wiara, rozum i miłość dają możliwość poznawania świata, drugiej osoby i Boga, który wszystko czyni z miłości do człowieka. Zwracając się do młodych, życzył, aby dzięki rozumowi, wierze, miłości sięgali do poznania tajemnicy Boga i potrafili na Jego miłość odpowiedzieć miłością.

phoca thumb l IMG 4428

Po Mszy Świętej uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

Dalsza część uroczystości, odbywająca się w murach szkoły, została rozpoczęta odśpiewaniem hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli zgromadzonych w auli im. Ks. Karola Dębińskiego oraz w salach lekcyjnych. Następie Dyrektor I KLO, Ks. Jacek Władysław Świątek przypomniał o zbliżającym się roku jubileuszowym 100-lecia początków naszej szkoły i 25-lecia jej odrodzenia, trwających przygotowaniach do uświetnienia tego jubileuszu, planowanych na cały rok szkolny działaniach, w które włączeni zostaną uczniowie naszej szkoły oraz innych szkół. Przywołał historyczny moment powołania do istnienia Podlaskiego Liceum Biskupiego Świętej Rodziny oraz trudne lata przeciwstawiania się komunistycznej ideologii w obronie nauczania i wychowania w duchu wartości chrześcijańskich. Zwracając się do pierwszoklasistów, Ksiądz Dyrektor podkreślił: Wchodzicie w dziedzictwo tej szkoły. I sami będziecie je tworzyli. Jednocześnie zaznaczył, że jest to wielki przywilej i olbrzymie zobowiązanie nowego pokolenia, które odtąd wnosić będzie swój wkład do historii społeczności szkolnej, stając się ważnym ogniwem w łańcuchu tradycji. Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu szkoły.

W części artystycznej uczniowie z klas pierwszych, przywołując myśli z nauczania Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dobitnie podkreślili wyrażone w tekście ślubowania wartości – prawdę, wolność i odpowiedzialność. Waga przyjętego zobowiązania wybrzmiała wyjątkowo wyraźnie w poruszającym wierszu Zbigniewa Herberta Dałem słowo, a potrzebę czerpania z doświadczeń w niestrudzonym odkrywaniu sensu przyszłości potwierdziły słowa piosenki Dni, których nie znamy w refleksyjnym wykonaniu Magdaleny Jabłkowskiej z kl. 3 a. Cała uroczystość została przygotowana i poprowadzona przez uczniów klas pierwszych pod kierunkiem prof. Cezarego Wielgórskiego oraz prof. Anny Zalewskiej, o oprawę wizualną i muzyczną zadbali prof. Magdalena Ostas oraz prof. Wojciech Miszczak.

Ważnym elementem tego dnia i podsumowaniem tej pięknej uroczystości było obejrzenie filmu Orlęta. Grodno’39, na który młodzież udała się do kina pod opieką nauczycieli.

Drodzy Pierwszoklasiści! Odtąd jesteście pełnoprawnymi członkami społeczności Katolika! Niech będzie to dla Was wspaniałe wyzwanie do zapisania się dobrymi czynami w historii Naszej Szkoły!

dr Renata Bryzek