Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Święto Patronów Szkoły - Świętej Rodziny z Nazaretu w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym

Nasza Szkoła 19 stycznia 2023 roku obchodziła Święto Patronów Szkoły – Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez Księdza Prefekta Radosława Piotrowskiego. Cała społeczność szkolna zgromadzona w siedleckiej katedrze wysłuchała homilii, w której Ksiądz Przemysław Świderski zwrócił uwagę na wartość rozpoznawania i odkrywania woli Boga w życiu człowieka.

phoca thumb l IMG 6092

Po Mszy Świętej uczniowie oraz nauczyciele zgromadzili się w auli szkolnej oraz w salach lekcyjnych. Na początku wszyscy odśpiewali hymn narodowy, następnie Pani Wicedyrektor Dr Jolanta Łopuska zwróciła się do wszystkich, zaznaczając, że Święto Szkoły to okazja do głębszej refleksji nad obrazem Świętej Rodziny towarzyszącym społeczności szkolnej w powszednich dniach. Akcentując wagę umacniania się rodziny we współczesnym świecie, przywołała słowa Św. Jana Pawła II, który w „Liście do Rodzin” napisał: Poprzez rodzinę łączą się dzieje człowieka, dzieje Zbawienia ludzkości. Rodzina znajduje się pośrodku tego wielkiego zmagania pomiędzy dobrem a złem, między życiem a śmiercią, między miłością a wszystkim, co jest jej przeciwieństwem. Rodzinom powierzone jest zadanie walki przede wszystkim o to, ażeby wyzwolić siły dobra, których źródło znajduje się w Chrystusie Odkupicielu człowieka, aby te siły uczynić własnością wszystkich rodzin, ażeby rodzina była Bogiem silna. Pani Dyrektor podkreśliła, że w czasach kryzysu rodziny i relatywizowania wartości autorytetem dla młodych ludzi poszukujących wzorów jest Święta Rodzina z Nazaretu.

Miłym akcentem było wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursów:

Kacper Kowalczyk, uczeń kl. 3 B zajął II miejsce w etapie diecezjalnym 33. Olimpiady Teologii Katolickiej i, jako jedna z trzech osób, będzie reprezentował naszą diecezję w Etapie Ogólnopolskim w Pelplinie.

Gabriel Bujak, uczeń kl. 2 AE uzyskał bardzo dobre wyniki w konkursie Alfik Matematyczny: 3 miejsce w województwie i 49 miejsce w kraju.

Uczniowie z klas pierwszych, trzecich i czwartych zakończyli z sukcesami zespołową rywalizację w V Turnieju Matematycznym Matemaxus w kategorii szkół średnich. 12 grudnia 2022 roku w Instytucie Matematyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach odbyła się uroczystość podsumowująca ten Turniej.

W kategorii klas pierwszych III miejsce zajęli uczniowie

Natalia Gelo z kl. 1 A

Łukasz Rawa z kl. 1 A

Dominik Marczak z kl. 1 C

W kategorii klas trzecich II miejsce zajęli

Kuba Matejczuk z kl. 3 A

Michał Szponar z kl. 3 A

Paweł Czarniec z kl. 3 A

W kategorii klas czwartych II miejsce zajęli

Aleksander Miszczak z kl. 4 A

Kacper Markiewicz z kl. 4 A

Bartosz Łubański z kl. 4 A

Oficjalna część uroczystości zakończona została odśpiewaniem hymnu szkoły przez całą naszą społeczność.

Istotnym akcentem obchodów Święta Szkoły było przedstawienie przygotowane przez uczniów pod opieką Ks. Prefekta Radosława Piotrowskiego. Młodzi aktorzy zaprezentowali sztukę, w której podjęte zostały niezwykle trudne i ważne problemy współczesnej szkoły oraz rodziny, dotyczące wyalienowania młodego człowieka, jak też negatywnych następstw poszukiwania akceptacji w wirtualnym świecie. Dramatyczne sceny trzymały w napięciu wszystkich widzów. Po zakończeniu przedstawienia Ks. Prefekt podkreślił, że ukazane problemy powinny uwrażliwić zarówno młodych jak i starszych na potrzeby drugiego człowieka. Swoje świadectwo przedstawiła też Pani Aleksandra, zwracając uwagę na to, że w trudnościach życiowych człowiek powinien szukać pomocy drugiego człowieka i zaufać Bogu.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor. Zwróciła ona uwagę na potrzebę budowania szczerych i trwałych relacji międzyludzkich we współczesnym świecie, empatii w kontaktach z innymi. Życzyła wszystkim, aby nasza szkoła była nie tylko miejscem przekazywania szkolnej wiedzy, ale prawdziwą szkołą rodzinnego życia.

dr Renata Bryzek