Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wycieczka do Wilna – szlakiem Adama Mickiewicza i nie tylko...

Podróże kształcą. W myśl tej idei grupa uczniów wraz z opiekunami ks. prefektem Radosławem Piotrowskim, p. Barbarą Taras i p. Agnieszką Strzeżysz wybrała się na wycieczkę śladami Adama Mickiewicza.

24 maja zaczęliśmy naszą podróż od zwiedzania Klasztoru Pokamedulskiego na Wigrach, gdzie w podziemiach kościoła znajdują się katakumby kamedulskie. Widoczne są w nich nisze ze szczątkami zmarłych ojców kamedułów oraz grobowiec biskupa wigierskiego Michała Karpowicza. Na jednej ze ścian krypty znajduje się XVIII - wieczne malowidło zwane Tańcem śmierci. W tamtejszym kościele uczestniczyliśmy w Eucharystii oraz mieliśmy możliwość zwiedzenia Muzeum Jana Pawła II na Wigrach, które składało się z kaplicy, biblioteki i apartamentów, w których przebywał Ojciec Święty w 1999r. Następnym punktem naszej wycieczki był przejazd na Litwę, gdzie mieliśmy możliwość skosztowania regionalnych dań. Następnie zostaliśmy zakwaterowani w centrum Wilna, w ulubionej dzielnicy artystów, zwanej Zarzecze.

wilno2018

Kolejnego dnia po śniadaniu spotkaliśmy się z panią przewodnik. Tego dnia mieliśmy mnóstwo atrakcji do zwiedzania. Zaczęliśmy od kościoła św. Piotra i Pawła, wyjątkowej świątyni, słynącej z barokowych, stiukowych rzeźb, których jest ponad dwa tysiące. Na regionalnych straganach przed kościołem mogliśmy nabyć wspaniałe pamiątki dla naszych najbliższych. Następnie zwiedzaliśmy Stare Miasto i Ostrą Bramę. W kaplicy ostrobramskiej przed obrazem Matki Boskiej uczestniczyliśmy w Mszy Świętej odprawionej przez naszego Księdza Prefekta. Później zrobiliśmy sobie słodką przerwę, podczas której mogliśmy posmakować sera Dziugas, czyli tradycyjnego litewskiego sera, a także przepysznych lodów z żurawiną i tym właśnie serem. Zwiedzaliśmy również wiele innych zabytków religijnych, kulturowych i historycznych, które łączyły się z osobą Adama Mickiewicza, np. Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie, gdzie mieliśmy przyjemność wysłuchać prelekcji na temat pamiątek, które pozostały po Adamie Mickiewiczu w Wilnie. Kolejnym punktem naszej podróży był Cmentarz na Rosie, gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego w grobowcu jego matki. Następnie udaliśmy się na obiadokolację ( ponownie specjały kuchni litewskiej), a tuż po niej najwytrwalsi wybrali się spacerem na Górę Krzyży.

Trzeciego dnia wycieczki, po śniadaniu udaliśmy się na Eucharystię w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie. Kolejnym miejscem które odwiedziliśmy był zamek położony na jeziorze Gelwe na Litwie w miejscowości Troki. Zamek na największej z trzech wysp jeziora Galwe polecił wybudować wielki książę Witold w latach 1404-1408. Warownia miała stanowić wsparcie dla wcześniejszego trockiego zamku położonego na półwyspie. Po skosztowaniu trockich specjałów ruszyliśmy w drogę do Polski. Udaliśmy się do Studzienicznej, gdzie znajduje się zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplica Najświętszej Marii Panny, do której prowadzi wąska grobla z 1920. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obok niej znajduje się studnia, zawiera ona cudowną wodę, która leczy choroby. Na nocleg zajechaliśmy do Sokółki, gdzie udaliśmy się na obiadokolację. Wieczorem natomiast każdy mógł kibicować swojej drużynie podczas oglądania ligi mistrzów.

Ostatniego dnia naszej wycieczki, tuż po śniadaniu udaliśmy się do świątyni, która jest miejscem Cudu Eucharystycznego. Po Mszy Świętej obejrzeliśmy film o cudzie, który miał miejsce w październiku 2008 roku. W Bohonikach odwiedziliśmy meczet, który jest jednym z dwóch głównych ośrodków kultury tatarskiej na terenie województwa podlaskiego. To drewniana świątynia z drugiej połowy XIX wieku. Oczywiście przed wejściem do środka świątyni, musieliśmy pamiętać o zdjęciu obuwia! Następnie udaliśmy się do Tykocina, gdzie zwiedzaliśmy zamek królewski z XV wieku. Zamek został zrekonstruowany, znajduje się w nim wiele eksponatów, a także w okolicach zamku odbywa się cyklicznie bitwa stanowiąca rekonstrukcję historycznego oblężenia twierdzy w Tykocinie w czasach potopu szwedzkiego.

Podczas powrotu do Siedlec, zatrzymaliśmy się w Siemiatyczach w restauracji z kebabem u naszego absolwenta Mehmeta Aktasa na „małe co nieco”. Wróciliśmy do Siedlec w godzinach wieczornych,.

Szkoda nam było wracać z tak fantastycznej wycieczki!

 Milena Bielińska, kl. I b