Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pogrzeb Antoniego Dołęgi

pogrzebOd lat w naszej szkole pamiętamy o Ince i innych Żołnierzach Wyklętych i dlatego zostaliśmy zaproszeni na wyjątkową uroczystość. W niedzielę uczestniczyliśmy w pogrzebie żołnierza Armii Krajowej i WiN Antoniego Dołęgi. Dołęga brał udział w kampanii wrześniowej, później walczył w szeregach AK z Niemcami, a następnie jako żołnierz WiNu z Sowietami i UB. Jego odział działał w okolicy Łukowa do 1955r. Bojąc się uwięzienia, tortur i śmierci, Dołęga postanowił pozostać w ukryciu. Przez wiele lat w sumie ok. 200 rodzin z okolic Łukowa i Trzebieszowa pomagało mu uniknąć aresztowania. Jak czytamy w relacjach tych odważnych ludzi, latem chował się w stodołach, zimą za szafą i tak aż do 1982r. kiedy to zmarł i został potajemnie pochowany. Niedawno jego ciało zostało ekshumowane i po przeprowadzeniu badań przez IPN chorąży Dołęga został uroczyście pochowany na cmentarzu w Trzebieszowie. Obecny przy tym był ks. Biskup, Pani Minister Anders, wojskowa asysta honorowa i wielka rzesza ludzi, wśród nich przedstawiciele naszej szkoły ze sztandarem. Dziękujemy bardzo naszym uczniom, którzy pojechali do Trzebieszowa i nie narzekając na zimno, uczcili pana Chorążego. Dziękujemy Wam za zaangażowanie i poczucie obowiązku, które widzieli wszyscy. Wiemy, że niestety nasze koleżanki przypłaciły to przeziębieniem, życzymy Wam szybkiego powrotu do zdrowia.