Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Adwentowy dzień skupienia w I KLO

W czwartek, 22 grudnia, czyli ostatniego dnia przed przerwą świąteczną przeżywaliśmy w naszej szkolnej wspólnocie bardzo ważne wydarzenie. Był to czas adwentowego dnia skupienia oraz klasowych spotkań opłatkowych.

Przedpołudnie spędziliśmy w katedrze, gdzie konferencję wygłosił dla nas ks. Michał Chromiński - misjonarz, pracujący w Boliwii. Dzielił się z nami swoim doświadczeniem oraz mówił, jak z wiarą przeżywać trudności młodzieńczego czasu. Jak zauważył: człowiek nigdy nie będzie w stanie uciec przed tym, co w duszy przeżywa, należy się z tym zmierzyć, także skonfrontować z własną samotnością, bo drugi człowiek nie może zapełnić tej pustki.

Nie zabrakło adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej przez dk. Jana Kociubińskiego i uczniów naszego Liceum zaangażowanych w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży oraz okazji do spowiedzi. Adorując Pana Jezusa prosiliśmy o gotowość do wypełniania woli Bożej tak, jak czyniła to Maryja, która stanowi dla nas wzór - szczególnie w czasie adwentu - odpowiedzi na Boże wezwanie.

Najważniejszym momentem tego dnia była Msza Święta, której przewodniczył ks. prefekt Przemysław Świderski, a homilię wygłosił ks. misjonarz Michał Chromiński. Kaznodzieja przypomniał nam postać Eliasza, który doświadczył depresji, ale Pan Bóg pomógł mu w trudnym doświadczeniu. Zachęcał nas do przemyślania, jak przeżywamy czas Świąt, wskazując na przykład dzielenia się opłatkiem i składania życzeń.

Potem był czas wielkiej radości i wzruszeń podczas dzielenia się opłatkiem w klasach (i nie tylko) oraz składania życzeń. W klasowych wspólnotach zasiedliśmy do stołów, aby przeżywać radość z Narodzenia Pana Jezusa. Nie zabrakło kolęd czy pysznych wigilijnych dań.

Czas szkolnego dnia skupienia był wspaniałą okazją do przygotowania się na przeżycie Świąt w gronie rodzinnym tak, aby to, co najważniejsze nie umknęło nam w świątecznym zamieszaniu.

Kacper Kowalczyk, kl. III b

wigilie2022